Genetické křížení Drosophila melanogaster (drosophilidae)

Genetické křížení Drosophila melanogaster (drosophilidae)

(cvičení v 8. týdnu)

1. Křížení octomilek různých variací

Klíčová slova: mutace octomilky - Curly, Ebony, Eyless, Vestigial, White, YellowAutor ilustrace Miroslav Deml (naturfoto.cz) souhlasí s uveřejněním v tomto článku.


Naše skupina křížila divokou formu octomilky (červené oči, na obrázku je samička) s variací White. Pokus probíhal ve třech cvičeních.Klíčová slova: vývojový cyklus octomilky

2. První cvičení

Postup: Do Erlenmayerovy baňky s čerstvým živným mediem jsme přesypali ze dvou zkumavek octomilky (samce i samice). Ty jsme předtím prohlédli, abychom později dokázali určit pohlaví F1 generace.


Závěr: Samička se od samečka liší velikostí (♀1,5 mm X ♂0,8 mm). Samička má na zašpičatělém zadečku tmavé pruhování a sameček má zadeček kulatý s černým štítkem. Samičky měly oči červené, samečcí bílé. P generace ve zkumavce čítala 4 samičky a 4 samečky.


3. Druhé cvičení


Postup: Na vatu připevněnou na zátce jsme kápli éter pro uspání octomilek a nádobku uzavřeli. Přispané octomilky z P generace jsme pak mohli lehce od vajíček oddělit.


4. Třetí cvičení

Postup: Pomocí éteru jsme opět uspali octomilky (F1 generace) a podle pohlaví a barvy očí roztřídili.Klíčová slova: křížení octomilek (♂ White, ♀ divoká forma)


Závěr: Počet samiček v F1 generaci byl 13 a samečků bylo 8. Jedinci F1 generace jsou uniformní - u všech se fenotypově projevily červené oči. Jedná se o dědičnost vázanou na pohlaví.

Žádné komentáře:

Okomentovat